1414 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1415 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1415 п.н.е.
MCDXIV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 135
Асирски календар3336
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2007
Берберски календар−464
Будистички календар−870
Бурмански календар−2052
Византиски календар4094–4095
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
1282 или 1222
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
1283 или 1223
Коптски календар−1698 – −1697
Етиопски календар−1422 – −1421
Еврејски календар2346–2347
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1358 – −1357
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1686–1687
Холоценски календар8586
Ирански календар2036 п.п. – 2035 п.п.
Исламски календар2099 п.х. – 2097 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар919
Мингуо-календар3326 пред Р. Кина
民前3326年
Нанакшахи−2882
Тајландски сончев календар−872 – −871
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−1288 или −1669 или −2441
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−1287 или −1668 или −2440

1414 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1414. година пред новата ера, 414. од вториот милениум п.н.е., 14. од 15 век п.н.е. и петта од 1410-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4094 и 4095 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3336 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2346 и 2347 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 661 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1414 година се протега во 1222 и 1223, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1282 и 1283 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 871 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2098 и 2096 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...