Прејди на содржината

1425 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1426 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1426 п.н.е.
MCDXXV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 124
Асирски календар3325
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2018
Берберски календар−475
Будистички календар−881
Бурмански календар−2063
Византиски календар4083–4084
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
1271 или 1211
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
1272 или 1212
Коптски календар−1709 – −1708
Етиопски календар−1433 – −1432
Еврејски календар2335–2336
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1369 – −1368
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1675–1676
Холоценски календар8575
Ирански календар2047 п.п. – 2046 п.п.
Исламски календар2110 п.х. – 2109 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар908
Мингуо-календар3337 пред Р. Кина
民前3337年
Нанакшахи−2893
Тајландски сончев календар−883 – −882
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−1299 или −1680 или −2452
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−1298 или −1679 или −2451

1425 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1425. година пред новата ера, 425. од вториот милениум п.н.е., 25. од 15 век п.н.е. и шеста од 1420-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4083 и 4084 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3325 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2335 и 2336 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 672 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1425 година се протега во 1211 и 1212, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1271 и 1272 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 882 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2109 и 2108 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...