1473 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1474 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1474 п.н.е.
MCDLXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 76
Асирски календар3277
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2066
Берберски календар−523
Будистички календар−929
Бурмански календар−2111
Византиски календар4035–4036
Кинески календар丙戌(огн. куче)
1223 или 1163
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
1224 или 1164
Коптски календар−1757 – −1756
Етиопски календар−1481 – −1480
Еврејски календар2287–2288
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1417 – −1416
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1627–1628
Холоценски календар8527
Ирански календар2095 п.п. – 2094 п.п.
Исламски календар2159 п.х. – 2158 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар860
Мингуо-календар3385 пред Р. Кина
民前3385年
Нанакшахи−2941
Тајландски сончев календар−931 – −930
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−1347 или −1728 или −2500
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−1346 или −1727 или −2499

1473 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1473. година пред новата ера, 473. од вториот милениум п.н.е., 73. од 15 век п.н.е. и четвртта од 1470-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4035 и 4036 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3277 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2287 и 2288 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 720 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1473 година се протега во 1163 и 1164, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1223 и 1224 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 930 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2158 и 2157 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...