1439 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1440 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1440 п.н.е.
MCDXXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 110
Асирски календар3311
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2032
Берберски календар−489
Будистички календар−895
Бурмански календар−2077
Византиски календар4069–4070
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
1257 или 1197
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
1258 или 1198
Коптски календар−1723 – −1722
Етиопски календар−1447 – −1446
Еврејски календар2321–2322
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1383 – −1382
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1661–1662
Холоценски календар8561
Ирански календар2061 п.п. – 2060 п.п.
Исламски календар2124 п.х. – 2123 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар894
Мингуо-календар3351 пред Р. Кина
民前3351年
Нанакшахи−2907
Тајландски сончев календар−897 – −896
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−1313 или −1694 или −2466
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−1312 или −1693 или −2465

1439 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1439. година пред новата ера, 439. од вториот милениум п.н.е., 39. од 15 век п.н.е. и последна од 1430-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4069 и 4070 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3311 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2321 и 2322 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 686 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1439 година се протега во 1197 и 1198, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1257 и 1258 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 896 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2123 и 2122 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...