Прејди на содржината

1427 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1428 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1428 п.н.е.
MCDXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 122
Асирски календар3323
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2020
Берберски календар−477
Будистички календар−883
Бурмански календар−2065
Византиски календар4081–4082
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
1269 или 1209
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
1270 или 1210
Коптски календар−1711 – −1710
Етиопски календар−1435 – −1434
Еврејски календар2333–2334
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1371 – −1370
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1673–1674
Холоценски календар8573
Ирански календар2049 п.п. – 2048 п.п.
Исламски календар2112 п.х. – 2111 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар906
Мингуо-календар3339 пред Р. Кина
民前3339年
Нанакшахи−2895
Тајландски сончев календар−885 – −884
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−1301 или −1682 или −2454
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−1300 или −1681 или −2453

1427 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1427. година пред новата ера, 427. од вториот милениум п.н.е., 27. од 15 век п.н.е. и осма од 1420-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4081 и 4082 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3323 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2333 и 2334 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 674 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1427 година се протега во 1209 и 1210, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1269 и 1270 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 884 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2111 и 2110 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...