1438 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1439 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1439 п.н.е.
MCDXXXVIII BC
Староегипетска ераXVIII династија, 111
Асирски календар3312
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2031
Берберски календар−488
Будистички календар−894
Бурмански календар−2076
Византиски календар4070–4071
Кинески календар辛酉(мет. петел)
1258 или 1198
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
1259 или 1199
Коптски календар−1722 – −1721
Етиопски календар−1446 – −1445
Еврејски календар2322–2323
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1382 – −1381
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1662–1663
Холоценски календар8562
Ирански календар2060 п.п. – 2059 п.п.
Исламски календар2123 п.х. – 2122 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар895
Мингуо-календар3350 пред Р. Кина
民前3350年
Нанакшахи−2906
Тајландски сончев календар−896 – −895
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−1312 или −1693 или −2465
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−1311 или −1692 или −2464

1438 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1438. година пред новата ера, 438. од вториот милениум п.н.е., 38. од 15 век п.н.е. и деветта од 1430-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4070 и 4071 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3312 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2322 и 2323 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 685 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1438 година се протега во 1198 и 1199, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1258 и 1259 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 895 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2122 и 2121 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...