Прејди на содржината

1500 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1501 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1501 п.н.е.
MD п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 49
Асирски календар3250
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2093
Берберски календар−550
Будистички календар−956
Бурмански календар−2138
Византиски календар4008–4009
Кинески календар己未(зем. коза)
1196 или 1136
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
1197 или 1137
Коптски календар−1784 – −1783
Етиопски календар−1508 – −1507
Еврејски календар2260–2261
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1444 – −1443
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1600–1601
Холоценски календар8500
Ирански календар2122 п.п. – 2121 п.п.
Исламски календар2187 п.х. – 2186 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар833
Мингуо-календар3412 пред Р. Кина
民前3412年
Нанакшахи−2968
Тајландски сончев календар−958 – −957
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−1374 или −1755 или −2527
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−1373 или −1754 или −2526

1500 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1500. година пред новата ера, 500. од вториот милениум п.н.е., 0. од 15 век п.н.е. и прва од 1500-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4008 и 4009 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3250 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2260 и 2261 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 747 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1500 година се протега во 1136 и 1137, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1196 и 1197 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 957 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2186 и 2185 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...