Прејди на содржината

1471 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1472 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1472 п.н.е.
MCDLXXI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 78
Асирски календар3279
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2064
Берберски календар−521
Будистички календар−927
Бурмански календар−2109
Византиски календар4037–4038
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
1225 или 1165
    — до —
己丑年 (зем. вол)
1226 или 1166
Коптски календар−1755 – −1754
Етиопски календар−1479 – −1478
Еврејски календар2289–2290
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1415 – −1414
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1629–1630
Холоценски календар8529
Ирански календар2093 п.п. – 2092 п.п.
Исламски календар2157 п.х. – 2156 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар862
Мингуо-календар3383 пред Р. Кина
民前3383年
Нанакшахи−2939
Тајландски сончев календар−929 – −928
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−1345 или −1726 или −2498
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−1344 или −1725 или −2497

1471 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1471. година пред новата ера, 471. од вториот милениум п.н.е., 71. од 15 век п.н.е. и втора од 1470-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4037 и 4038 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3279 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2289 и 2290 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 718 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1471 година се протега во 1165 и 1166, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1225 и 1226 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 928 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2156 и 2155 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...