1487 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1488 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1488 п.н.е.
MCDLXXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 62
Асирски календар3263
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2080
Берберски календар−537
Будистички календар−943
Бурмански календар−2125
Византиски календар4021–4022
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
1209 или 1149
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
1210 или 1150
Коптски календар−1771 – −1770
Етиопски календар−1495 – −1494
Еврејски календар2273–2274
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1431 – −1430
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1613–1614
Холоценски календар8513
Ирански календар2109 п.п. – 2108 п.п.
Исламски календар2174 п.х. – 2173 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар846
Мингуо-календар3399 пред Р. Кина
民前3399年
Нанакшахи−2955
Тајландски сончев календар−945 – −944
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−1361 или −1742 или −2514
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−1360 или −1741 или −2513

1487 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1487. година пред новата ера, 487. од вториот милениум п.н.е., 87. од 15 век п.н.е. и осма од 1480-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4021 и 4022 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3263 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2273 и 2274 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 734 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1487 година се протега во 1149 и 1150, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1209 и 1210 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 944 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2173 и 2172 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...