Шалон ан Шампањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Шалон-ан-Шампањ)
Прејди на: содржини, барај

Шалон-ан-Шампањ

Notredamedevaux-chevet.jpg
Нотр Дам ан Во
Шалон-ан-Шампањ
Шалон-ан-Шампањ се наоѓа во Франција
Шалон-ан-Шампањ
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Шалон ан Шампањ
Општ. заедница Шалон ан Шампањ
Градоначалник Бруно Бург-Брок
(2001-2008)
Статистики
Надм. вис. 83 м
Површина1 26,05 км²
Население1 47.339

date-population=1999  

 - Ранг 121-град по население
 - Густина 1.817 км² (1999)
INSEE/Пошт. бр. 51108/ 51000
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Шалон-ан-Шампањ е град во Франција. Главен град е на депарманот Марна и регионот Шампања-Ардени. Градот порано се нарекувал Шалон-сир-Марн, за да во 1998 година го добие денешното име.