Прејди на содржината

Тоскански Архипелаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тоскански Архипелаг
Познат и како Arcipelago toscano
Елба, најголемиот остров во Тосканскиот Архипелаг
Карта на Тоскански Архипелаг
Географија
Местомеѓу Лигурско Море и Тиренско Море
АрхипелагТоскански Архипелаг
Вкупно острови7
Поголеми островиЕлба
Пианоза
Капраја
Монтекристо
Џиљо
Горгона
Џанутри
Површина295 км2
Највисоко издигнување1,018 м
Највисока точкаМонте Капане
Управување
РегионТоскана
ПокраинаЛиворно, Гросето
Најголема населбаПортоферајо (pop. 12,007)
Демографија
Население34,389
Густина108 /km2 (280 /sq mi)

Тосканскиот архипелаг е ланец од острови меѓу Лигурско и Тиренско Море, западно од италијанскиот град Тоскана. Поради близината на овие острови до неколку големи градови тие се омилено туристичко место.

Според легендите архипелагот настанал од ѓерданот кој Венера, римската божица на убавината и сензуалноста, го изгубила додека излегувала од Тиренско Море. Седумте острови ги претставувват седумте бисери кои божицата не можела да ги земе.[1]

Географија

[уреди | уреди извор]

Тосканскиот архипелаг се наоѓа помеѓу Корзика и тосканскиот брег и во негов склоп влегуваат седум големи острови (Капраја, Елба, Џанутри, Џиљо, Горгона, Монтекристо и Пијаноса); сите острови се под заштита како дел од Националниот парк Тоскански Архипелаг. Вкупната должина на архипелагот од најсеверниот остров (Горгона) до најјужниот (Џанутри) изнесува 166 км, а неговата ширина од најзападниот остров (Капраја) до тосканскиот брег е 56 км.

Поголеми острови (од север кон југ):

Остров Површина
во км2
Број на жители
(1 јануари 2016) [2]
Растојание од
континентална Италија
Горгона 2.23 220 34,4 км
Капраја 19.30 415 52,2 км
Елба 223,5 32.290 9,3 км
Пијаноза 10.25 10 49,1 км
Џиљо 21.21 1.442 14,35 км
Монтекристо 10.39 2 63 км
Џанутри 2.60 10 11,7 км
Други 3.34 0
Вкупно: 292,82 34.389

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Tuscan Archipelagp“. Traveling in Tuscany. Посетено на 19 September 2019.
  2. Istat Архивирано на 26 јуни 2017 г. Retrieved 29 March 2017

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]