Старо Село (Фалише)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Село
археолошко наоѓалиште
Старо Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Село
Старо Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′2″N 20°58′50″E / 41.96722° СГШ; 20.98056° ИГД / 41.96722; 20.98056Координати: 41°58′2″N 20°58′50″E / 41.96722° СГШ; 20.98056° ИГД / 41.96722; 20.98056
Основни податоци
Име Старо Село
Место Фалише
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Село е археолошки локалитет во тетовското село Фалише. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 500 m југоисточно од селото, каде од обете страни на патот за селото Стримница, по површините на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал. .[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069