Горно Теќе (Тетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горно теќе
археолошко наоѓалиште
Горно теќе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горно теќе
Горно теќе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° СГШ; 20.96667° ИГД / 42.00000; 20.96667Координати: 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° СГШ; 20.96667° ИГД / 42.00000; 20.96667
Основни податоци
Име Горно теќе
Место Тетово
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горно теќе е археолошки локалитет во Тетово. Локалитетот претставува населба од римското време. Се наоѓа на 4 km западно од градот, на ниските падини на Шар Планина, северно од теќето, каде се насетуваат темели од градби, а по површината има фрагменти од керамички садови и питоси, како и градежен материјал. Била најдена и монета од Константин I. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069