Црква (Шипковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 42°2′6″N 20°54′56″E / 42.03500° СГШ; 20.91556° ИГД / 42.03500; 20.91556Координати: 42°2′6″N 20°54′56″E / 42.03500° СГШ; 20.91556° ИГД / 42.03500; 20.91556
Основни податоци
Место Шипковица
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црква или Црквиште — археолошко наоѓалиште во тетовското село Шипковица, на местото на зградата на поранешната Општина Шипковица. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа во централниот дел на селото, каде уште во 1935 година, од страна на жителите на селото биле откриени темели од мала еднокорабна црква, а околу црквата гробови градени од камени плочи. Според кажувањето на жителите, во гробовите биле наоѓани бакарни пари, керамички садови и крстови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069