Дубрава (Голема Речица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења видете Дубрава (појаснување)
Дубрава is located in Македонија
Дубрава
Местоположба на Дубрава во Македонија
Местоположба 41°59′25″N 20°56′44″E / 41.99028° СГШ; 20.94556° ИГД / 41.99028; 20.94556Координати: 41°59′25″N 20°56′44″E / 41.99028° СГШ; 20.94556° ИГД / 41.99028; 20.94556
Основни податоци
Место Голема Речица
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дубраваархеолошко наоѓалиште во тетовското село Голема Речица. Претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа веднаш под железничката пруга, во приватна нива, каде се среќаваат грамади од градежен материјал, фрагменти од керамички садови, питоси и тегули, а најдена е и камена писцина[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069