Тумба (Сараќино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′55″N 21°2′24″E / 41.98194° СГШ; 21.04000° ИГД / 41.98194; 21.04000Координати: 41°58′55″N 21°2′24″E / 41.98194° СГШ; 21.04000° ИГД / 41.98194; 21.04000
Основни податоци
Име Тумба
Место Сараќино
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба е археолошки локалитет во тетовското село Сараќино. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа од десната страна на патот што води кон селото, кадее по површината на повеќе ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж, орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069