Св. Петка (Тетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Св. Петка
археолошко наоѓалиште
Св. Петка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Петка
Св. Петка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° СГШ; 20.96667° ИГД / 42.00000; 20.96667Координати: 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° СГШ; 20.96667° ИГД / 42.00000; 20.96667
Основни податоци
Име Св. Петка
Место Тетово
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Петка е археолошки локалитет во Тетово. Локалитетот претставува населба од римското време. Се наоѓа на северниот излез од градот, покрај трасата на патот за месноста Бањиче, каде биле откриени остатоци од темели на градби од римското време. На површината се среќава многуброен градежен материјал. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069