Бузане (Тетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бузане
археолошко наоѓалиште
Бузане is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бузане
Бузане
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° СГШ; 20.96667° ИГД / 42.00000; 20.96667Координати: 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° СГШ; 20.96667° ИГД / 42.00000; 20.96667
Основни податоци
Име Бузане
Место Тетово
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бузане е археолошки локалитет во Тетово. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Локалитетот е случајно откриен при извршување на земјени работи за изградба на приватна куќа, каде биле откриени темели од објекти, фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Слични остатоци имало и во соседните дворови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069