Ул. „Браќа Миладиновци“ (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ул. „Браќа Миладиновци“
археолошко наоѓалиште
Ул. „Браќа Миладиновци“ is located in Македонија
Ул. „Браќа Миладиновци“
Местоположба на Ул. „Браќа Миладиновци“ во Македонија
Местоположба 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° N; 20.96667° E / 42.00000; 20.96667Координати: 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° N; 20.96667° E / 42.00000; 20.96667
Основни податоци
Место Тетово
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен објект).svg осамен објект


Период римско време
Портал „Археологија“

Ул. „Браќа Миладиновци“археолошко наоѓалиште во Тетово. Претставува повеќе објекти од римското време. Во 1951 години, при копањето на улична канализација биле откриени и пресечени остатоци од темели на градби. Повеќе зачувани тегули се прибрани во Музејот во Тетовскиот крај.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069