Латинска Црква (Џепчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Латинска Црква
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 42°1′58″N 21°0′0″E / 42.03278° СГШ; 21.00000° ИГД / 42.03278; 21.00000Координати: 42°1′58″N 21°0′0″E / 42.03278° СГШ; 21.00000° ИГД / 42.03278; 21.00000
Основни податоци
Место Џепчиште
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Латинска Цркваархеолошко наоѓалиште во тетовското село Џепчиште. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 500 м северно од селото, на мало зарамнето плато на падините на Шар Планина, каде се наоѓаат остатоци од црква околу која има големи камени плочи од гробни конструкции. Жителите наоѓале во гробовите железни орудија кои сега се во Музејот на Македонија во Скопје. Според преданието, црквата била посветена на Благовештението.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069