Дреноец (Тетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Дреноец
археолошко наоѓалиште
Дреноец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дреноец
Дреноец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° СГШ; 20.96667° ИГД / 42.00000; 20.96667Координати: 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° СГШ; 20.96667° ИГД / 42.00000; 20.96667
Основни податоци
Име Дреноец
Место Тетово
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дреноец е археолошки локалитет во Тетово. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа во лозјата што се од спротивната страна на црквата „Св. Богородица“, каде во 1954 година, со изведувањето на земјените работи биле откриени темели од повеќе градби, меѓу кои и еден хипокауст. По површината има грамади од градежен материјал, фрагменти од керамички садови и питоси. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069