Бањиче (Тетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бањиче
археолошко наоѓалиште
Muzejot vo Džepcište 08.jpg

Пронајдоци од локалитетот изложени во Најмалиот етнолошки музеј во светот во Џепчиште

Бањиче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бањиче
Бањиче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° СГШ; 20.96667° ИГД / 42.00000; 20.96667Координати: 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° СГШ; 20.96667° ИГД / 42.00000; 20.96667
Основни податоци
Име Бањиче
Место Тетово
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бањиче е археолошки локалитет во Тетово. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа во подножјето на Исарот – Кале, кај месноста Бањиче , каде се откриени темели од повеќе објекти, а на површината има фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069