Киша (Вешала)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Киша
археолошко наоѓалиште
Киша is located in Археолошки локалитет во Македонија
Киша
Киша
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°3′38″N 20°50′48″E / 42.06056° СГШ; 20.84667° ИГД / 42.06056; 20.84667Координати: 42°3′38″N 20°50′48″E / 42.06056° СГШ; 20.84667° ИГД / 42.06056; 20.84667
Основни податоци
Име Киша
Место Вешала
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Киша претставува археолошки локалитет, т.е. некропола во тетовското село Вешала. Локалитетот е сместен во близина на селото на истоименото место.[1] Името доаѓа од албанскиот збор Kisha, што значи црква. За прв пат овој локалитет бил отркриен во 1982 година при изградбата на локалниот пат Вешала - Бозовце[2]. Тогаш биле откриени гробови со камени плочи со дебелина од 8 до 10 сантиметри. Бидејќи на нив немало никакви натписи, без претходно да се направат археолошки и антрополошки истражувања не можело да се потврди од кога потекнуваат и кој ги направил. При повторно проширување на истиот пат, во 2007 година, багерите на градежната фирма наишле на камени плочи и скелети. Поради немање на финансиски средства, Музејот на тетовскиот крај не бил во можност да врши понатамошни испитувања[2]. Камените гробови се од типот циста и се направени од неклесани камени плочи кои се наредени во редови.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Trifunovski, Jovan F. (1976) (на француски). Polog (Etudes Anthropogeographiques) (1 издание). Belgrad: Academie Serbe des Sciences et des Art. 
  2. 2,0 2,1 2,2 И.Ц.. „ПО ОТКОПУВАЊЕТО НА ГРОБНИЦА ВО ТЕТОВСКО -Гробовите во Вешала се' уште мистерија“, Дневник, петок, 24 август 2007 (посет. 6 ноември 2010 г). (на македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]