Ул. „ЈНА“ (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ул. „ЈНА“
археолошко наоѓалиште
Ул. „ЈНА“ is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ул. „ЈНА“
Ул. „ЈНА“
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° СГШ; 20.96667° ИГД / 42.00000; 20.96667Координати: 42°00′00″N 20°58′00″E / 42.00000° СГШ; 20.96667° ИГД / 42.00000; 20.96667
Основни податоци
Име Ул. „ЈНА“
Место Тетово
Општина Тетово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен објект).svg осамен објект

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ул. „ЈНА“ е археолошки локалитет во Тетово. Локалитетот претставува осамен објект од римското време. Во 1956 година, при копање на темели за изградба на приватна куќа биле откриени остатоци од темели на објект и статуа со претстава на мало девојче со откршена глава. Темели од објекти имало и во соседните дворови, а во еден била најдена и надгробна плоча со грчки епитаф.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069