Дубрава (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дубрава е топоним од словенско потекло. Коренот на зборот е дуб, што на современ македонски означува даб, додека самиот збор во слободен превод значи Дабова шума:

  • Дубрава - археолошки локалитето во Долно Седларце, Македонија;
  • Дубрава - археолошки локалитето во Голема Речица, Македонија;