Каврак: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Во XIX век селото е дел → Во XIX век селото било дел, каза во [[Отоманско → каза на [[Отоманско
с (→‎Демографија: Замена на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Етнографиja → Етнографија)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Во XIX век селото е дел → Во XIX век селото било дел, каза во [[Отоманско → каза на [[Отоманско)
 
 
== Историја ==
Во XIX век селото ебило дел од Кратовската каза вона [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]].
 
== Стопанство ==

Прегледник