Прејди на содржината

Експериментална физика: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Тековни експерименти: Правописна исправка, replaced: бсерва → псерва (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: -тиот и → и)
с (→‎Тековни експерименти: Правописна исправка, replaced: бсерва → псерва (2))
* HERА, која судира [[електрон]]и или [[позитрон]]и и протони, и е дел од DESY, кој се наоѓа во [[Хамбург]], Германија.
* [[Голем хадронски судирач|LHC]], или Large [[Хадрон|Hadron]] Collider, чија изградба се заврши во 2008 година, но со неочекувани одложувања. LHC започна со работа во 2008 година, но беше затворен за одржување до летото на 2009 година. Тој е најенергетскиот судрувач во светот, се наоѓа во [[ЦЕРН]], на Француско-Швајцарската граница, во близина на [[Женева]]. Судрувачот стана целосно оперативен на 29 Март, 2010 година, половина подоцна од планираното.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://cdsweb.cern.ch/journal/CERNBulletin/2010/14/News%20Articles/1246424?ln=en|title=Yes, we did it!|date=2010-03-29|publisher=[[CERN]]|accessdate=2010-04-16}}</ref>
* LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory), е голем физички експеримент и опсерваторија за откривање на космички гравитациони бранови, и развивање на истите како астрономска алатка. Во моментов постојат две LIGO обзерватории: LIGO Livingston, обсерваторијаопсерваторија во LivingstonЛивингстон, Луизијана, и LIGO Hanford, обсерваторијаопсерваторија во близина на Richland, [[Вашингтон (сојузна држава)|Вашингтон]].
* JWST (James Webb Space Telescope) , е планиран за лансирање во 2021. Тој ќе биде наследник на телескопот „[[Хабл (вселенски телескоп)|Хабл телескопот]]. Тој ќе го истражува инфрацрвениот регион на небото. Главните цели на JWST се да се разберат почетните фази на универзумот, формирањето на галаксиите, како и формациите на ѕвезди и планети, и потеклото на животот.
 
== Метод ==