Кристијан Хајгенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристијан Хајгенс
Christiaan Huygens-painting.jpeg
портрет на Кристијан Хајгенс
Роден14 април 1629(1629-04-14)
Хаг, Холандска република
Починал8 јули 1695(1695-07-08) (воз. 66 г.)
Хаг, Холандска република
ЖивеалиштеХоландија, Франција
НационалностХоланѓанец
ПолињаФизика
Математика
Астрономија
Хорологија
УстановиКралско друштво на Лондон
Француска академија на науките
ОбразованиеУниверзитет Лиден
Анжевски Универзитет
Познат поТитан
Објаснување на прстените на Сатурн
Центрифугална сила
Сударна формула
Механички часовник
Хајгенс-Френелов принцип
Бранова теорија
Бирефрингенција
Еволута
Окулар
Влијание одГалилео Галилеј
Рене Декарт
Франс фон Шутен
Влијаел врзГотфрид Вилхелм Лајбниц
Исак Њутн[1][2]

Кристијан Хајгенс (холандски: Christiaan Huygens; 14 април 1625 - 8 јули 1695) — холандски математичар, астроном, физичар и хоролог.

Хајгенс бил син на богат холандски трговец. Францускиот филозоф Рене Декарт го насочил во првите проучувања, а студирал право и математика на Универзитетот во Лајден пред да се посвети на науката. Освен инзвонредната теорија за светлината, тој е познат и по значајниот научен придонес, на пример, развојот на начинот на пресметување и првата книга за теоријата на веројатноста. Тој ги конструирал најсовршените телескопи во тоа време, го открил најголемиот сателит на Сатурн и го открил часовникот со клатно.

Извор[уреди | уреди извор]

  • Дејвис, Адам Харт, уред (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8.  (библ.)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. I. Bernard Cohen; George E. Smith (25 April 2002). The Cambridge Companion to Newton. Cambridge University Press. стр. 69. ISBN 978-0-521-65696-2. http://books.google.com/books?id=3wIzvqzfUXkC&pg=PA69. посет. 15 мај 2013 г. 
  2. Niccolò Guicciardini (2009). Isaac Newton on mathematical certainty and method. MIT Press. стр. 344. ISBN 978-0-262-01317-8. http://books.google.com/books?id=U4I82SJKqAIC&pg=PA344. посет. 15 мај 2013 г.