Квантна информатика

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Квантно сметање)

Кватна информатика — научна област што се занимава со информатиката како зависна од квантните појави во физиката. Опфаќа теоретска проблематика во пресметковните модели, и поекспериментални теми во квантната физика како прашањето што може да се прави со квантната информација.

Ги подразбира следниве полиња:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Nielsen, M.A. and Chuang, I.L. Quantum computation and quantum information. Cambridge University Press, 2000.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Quantiki — портал и вики посветен на квантната информатика (англиски)