Прејди на содржината

Југозападен Регион: Разлика помеѓу преработките

mk.wikipedia.org/wiki/Југозападен_регион
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Flagicon → знамеикона)
(mk.wikipedia.org/wiki/Југозападен_регион)
}}
 
'''Југозападен регион''' — еден од осумте статистички региони на [[Македонија]]. Овој регион граничи со следните региони: [[Пелагониски регион|Пелагонискиот]], [[Полошки регион|Полошкиот]], [[Скопски регион|Скопскиот]] и [[Вардарски регион|Вардарскиот]]. Главен центар на регионот е градот [[Струга]]. Наречен е по [[Охридско-струшка Котлина|Охридско-струшката Котлина]].
 
== Општини ==
796

уредувања