Полошки регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Полошки плански регион
Регион
Logo of Polog Region.svg
Грб
Потекло на името: Името потекнува од името на Полошката котлина
Земја Македонија Македонија
Површина 2.416 км²
Население 304,125 (2002)
Основано 2009
Часовен појас UTC+1
Повикувачки бр. 044
Oпштини 9
Седиште Општина Тетово
Раководител Фатмир Саити
Местоположба на регионот во рамките на Македонија.
Местоположба на регионот во рамките на Македонија.
Портал: Официјално мрежно место


Полошкиот регион е еден од осумте статистички региони на Македонија. Регионот се наоѓа во северозападниот дел од државата и се граничи со југозападниот регион и со скопскиот регион.

Општини[уреди | уреди извор]

Карта на општините.

Полошкиот регион е поделен на девет општини:

  1. Coat of arms of Bogovinje Municipality.svg Општина Боговиње
  2. Coat of arms of Municipality of Brvenica.svg Општина Брвеница
  3. Coat of arms of Vrapčište Municipality.svg Општина Врапчиште
  4. Coat of arms of Gostivar Municipality.svg Општина Гостивар
  5. Coat of arms of Želino Municipality.svg Општина Желино
  6. Coat of arms of Jegunovce Municipality.svg Општина Јегуновце
  7. Coat of arms of Mavrovo and Rostuša Municipality.svg Општина Маврово и Ростуша
  8. Coat of arms of Tearce Municipality.svg Општина Теарце
  9. Coat of arms of Tetovo Municipality, Macedonia.svg Општина Тетово

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографска карта на регионот.

Население[уреди | уреди извор]

Моменталната бројка на населението на полошкиот регион изнесува 304.125 жители.

Попис Население Промена
1994 282.432 н/п
2002 304.125 +8.24%

Најголеми населени места[уреди | уреди извор]

Најголемите населени места се:

Ранг Место Население
1 Тетово 52.915
2 Гостивар 35.847
3 Боговиње 6.328
4 Врапчиште 4.874
5 Желино 4.110
6 Теарце 3.974
7 Брвеница 2.918

Етнички групи[уреди | уреди извор]

Полошкиот регион е единствен регион во Македонија каде Македонците не се мнозинство. Етничките групи се:

Број %
Вкупно 304.125 100
Албанци 222.679 73.21
Македонци 57.079 18.76
Турци 16.386 5.38
Роми 4.194 1.37
други 3.178 1.04

Видете исто така[уреди | уреди извор]