Разлика помеѓу преработките на „Никумароро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 17 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
 
[[File:Nikumaroro Lagoon Entrance AKK.jpg|thumb|widthpx|Западниот влез во лагуната.]]
 
'''Никумароро''' ([[кирибатски]]: ''{{lang-gil|Nikumaroro''}}), порано познат како '''Гарднер''', е остров во [[Кирибати]]. Островот е дел од [[Островите Феникс]] и истиот е од корален вид. Никумароро има голема [[лагуна]], која е околу 68 километри долга и околу 28 километри широка. Околу островот има гребен кој е сув при осека. Закотвувањето на островот било отсекогаш проблем и тоа е можно во јужниот дел од островот. Иако во минатото островот бил под различна окупација, денес тој е ненаселен.
 
==Наводи==
Анонимен корисник

Прегледник