Разлика помеѓу преработките на „Димитар Бузлевски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.172 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
|successor1 = [[Абдулменаф Беџети]]
|birth_date = {{роден на|||1952}}
|birth_place = [[ЈанкоецЈанковец]], [[Ресен]]ско
|death_date =
|death_place =
}}
 
'''Димитар Бузлевски''' (роден во {{роден на|||1952}} година во [[ЈанкоецЈанковец]], [[Ресен]]ско) — македонски политичар, .
 
== Биографија ==
 
Димитар Бузлевски завршил на Економскиот факултет во Скопје. По дипломирањето се вработил во претпријатието „Агроплод“ во [[Ресен]]. Во периодот од [[20 декември]] [[1994]] година до [[29 мај]] [[1997]] година ја извршувал функцијата [[Министер за транспорт и врски на Македонија|Министер за урбанизам, градежништво, транспорт и екологија]] на [[Република Македонија]], и до 1998 година бил потпретседател на Владата на Република Македонија.
 
Бузлевски бил и член на пратеничката група на Собранието на Македонија за соработка со Парламентот на [[Република Албанија]], член на пратеничката група на Собранието на Македонија за соработка со Парламентот на [[Република Полска]]. Во [[1998]] година бил избран за пратеник на Собранието на Македонија<ref>[http://www.sobranie.mk/pratenici-6ee4c297-bd6d-4860-82b1-97738c029d45-ns_article-buzlevski-dimitar.nspx Собрание на Република Македонија]</ref>.
 
Во периодот од [[20 декември]] [[1994]] година до [[29 мај]] [[1997]] година ја извршувал функцијата [[Министер за транспорт и врски на Македонија|Министер за урбанизам, градежништво, транспорт и екологија]] на [[Република Македонија]].
 
== Наводи ==
[[Категорија:политичари од СДСМ]]
[[Категорија:Состав на Владата на Република Македонија од 1992]]
[[Категорија:Пратенички состав 1998-2002]]

Прегледник