Разлика помеѓу преработките на „Осман I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 978 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox Monarch Ottoman sultan
| name = Осман
| title = [[Султан]] на <br> [[ОтоманскатаОсманлиската Империја]]
| titletext =
|image = Osman Gazi.jpg
|caption more =
| type =
|reign = 1299–1324
|image image_portrait= Osman Gazi.jpg
|coronation = 1281 и 1299
| image_size = 250px
|full name = Осман Гази
|predecessor imgw =
| alt =
|successor = [[Орхан I]]
| caption = Портрет на Осман I
|suc-type =
| succession =
|royal house =[[Отоманска династија]]
| moretext =
|father =[[Ертугрул]]
| reign = 17 јануари 1299 – 29 јули 1326
|date of birth =1258 <br />[[Согут]], [[Анадолија]], [[Турција]]
| reign-type =
|date of death =1326 <br />[[Согут]]
| coronation = 3 мај 1281 и 4 септември 1299
|suc cor-type =
| predecessor = ''Нама''
| pre-type = Наследник
| regent =
| reg-type =
| successor = [[Орхан I]]
| suc-type = Наследник
| succession1 = [[Список на османлиски султани|Султан на Османлиската империја]]
| spouse = [[Малхун Хатун]]<br/>Бала хатун
| spouse-type = Брачен бридружник
| consort = yes
| issue =
| full name =
|royal house = [[Отоманска династија]]
| house-type = Династија
| father = [[Ертугрул]]
| mother = [[Хајме хатун]]
| birth_date = 1258
|date ofbirth_place birth =1258 <br />[[Согут]], [[Анадолија]], [[Турција]]
| death_date = 1326 (68 години)
| death_place = [[Согут]], [[Анадолија]]
| burial_date =
| burial_place =
| religion= [[ислам]]
| signature_type = [[тугра]]
| signature =
}}
 
'''Осман I''' (1258 - 1326) бил основач на [[Отоманска империја|Отоманската Империја]], првиот нејзин султан. Бил роден во [[1258]] година, ја добил титулата [[бег]] од својот татко Ертогрул како владетел на Согут во [[1281]] година кој град од страна на неговиот татко бил заземен во [[1231]] година и кој град станал негова престолнина.
 

Прегледник