Попови Трња (Црничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Попови Трња is located in Македонија
Попови Трња
Местоположба на Попови Трња во Македонија
Местоположба 41°15′08″N 22°38′14″E / 41.25222° СГШ; 22.63722° ИГД / 41.25222; 22.63722Координати: 41°15′08″N 22°38′14″E / 41.25222° СГШ; 22.63722° ИГД / 41.25222; 22.63722
Основни податоци
Место Црничани
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Попови Трњаархеолошко наоѓалиште во дојранското село Црничани. Претставува населба од римско време.

Во непосредната близина на крстопатот Валандово-Дојран-Богданци, од северната страна на патот за Богданци (Р1109), а спроти наоѓалиштето Атици, во парцелите на поранешната винарија „Винојуг“, на површина од 200 × 100 м се гледаат грамади од градежен камен, фрагменти од архитектонска пластика, како и множество фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 115. ISBN 9989-649-28-6.