Агизмо (Николиќ)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°16′31″N 22°44′47″E / 41.27528° СГШ; 22.74639° ИГД / 41.27528; 22.74639Координати: 41°16′31″N 22°44′47″E / 41.27528° СГШ; 22.74639° ИГД / 41.27528; 22.74639
Основни податоци
Место Николиќ
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период среден век
Портал „Археологија“

Агизмоархеолошко наоѓалиште во дојранското село Николиќ. Претставува сакрален објект од средниот век.

На 500 м северно од селото, на доминантен рид што има зарамнето плато се гледаат грамади од камења кои упатуваат на остатоци од сакрален објект. Според локалните преданија, тука постоел манастир „Св. Ѓорѓи“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 110. ISBN 9989-649-28-6.