Гробишта (Николиќ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта is located in Македонија
Гробишта
Местоположба на Гробишта во Македонија
Местоположба 41°15′46″N 22°44′47″E / 41.26278° СГШ; 22.74639° ИГД / 41.26278; 22.74639Координати: 41°15′46″N 22°44′47″E / 41.26278° СГШ; 22.74639° ИГД / 41.26278; 22.74639
Основни податоци
Место Николиќ
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во дојранското село Николиќ. На околу 500m североисточно од селото, во селските гробишта се наоѓаат остатоци од мала црква. Пронајдени се сосема ситни фрагменти од фрескоживопис и повеќе парчиња од архитектонска мермерна и камена пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 110, ISBN 9789989101069