Червиканско Поле (Нов Дојран)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Червиканско Поле
археолошко наоѓалиште
Червиканско Поле is located in Македонија
Червиканско Поле
Местоположба на Червиканско Поле во Македонија
Местоположба 41°14′13″N 22°40′08″E / 41.23694° СГШ; 22.66889° ИГД / 41.23694; 22.66889Координати: 41°14′13″N 22°40′08″E / 41.23694° СГШ; 22.66889° ИГД / 41.23694; 22.66889
Основни податоци
Место Нов Дојран
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Червиканско Полеархеолошко наоѓалиште во дојранското село Нов Дојран. Претставува депо на монети старомакедонски владетели од т.н. хеленистичкото време.

Депото се состои од 100 македонски монети ковани во Амфипол, Пела и Солун, меѓу нив една од кралот Филип V, откриени во ова наоѓалиште.[1]

Монетите денес се чуваат во Археолошкиот музеј во Загреб.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 111. ISBN 9989-649-28-6.