Црвеница (Фурка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црвеница is located in Македонија
Црвеница
Местоположба на Црвеница во Македонија
Местоположба 41°14′23″N 22°37′18″E / 41.23972° СГШ; 22.62167° ИГД / 41.23972; 22.62167Координати: 41°14′23″N 22°37′18″E / 41.23972° СГШ; 22.62167° ИГД / 41.23972; 22.62167
Основни податоци
Место Фурка
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Црвеницаархеолошко наоѓалиште во дојранското село Фурка. Претставува населба од средниот век.

На 500 м источно од селото, во нивата на Т. Никола се среќаваат фрагменти од питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 115. ISBN 9989-649-28-6.