Кај Училиштето (Нов Дојран)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кај Училиштето
археолошко наоѓалиште
Кај Училиштето is located in Македонија
Кај Училиштето
Местоположба на Кај Училиштето во Македонија
Местоположба 41°13′14″N 22°42′18″E / 41.22056° СГШ; 22.70500° ИГД / 41.22056; 22.70500Координати: 41°13′14″N 22°42′18″E / 41.22056° СГШ; 22.70500° ИГД / 41.22056; 22.70500
Основни податоци
Место Нов Дојран
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Кај Училиштетоархеолошко наоѓалиште во дојранскиот град Нов Дојран. На северната периферија од населбата, во непосредната близина на училиштето се откриени остатоци од еднокорабна црква градена од кршен камен и варов малтер. Близу до неа постојат остатоци од некропола со гробови од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 111, ISBN 9789989101069