Атици (Црничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°14′49″N 22°38′12″E / 41.24694° СГШ; 22.63667° ИГД / 41.24694; 22.63667Координати: 41°14′49″N 22°38′12″E / 41.24694° СГШ; 22.63667° ИГД / 41.24694; 22.63667
Основни податоци
Место Црничани
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Атици (или Атица) — археолошко наоѓалиште во дојранското село Црничани. Претставува населба од неолитско време.

Во непосредната близина на крстопатот Валандово-Дојран-Богданци, во парцелите 5 и 10 на поранешната винарија „Винојуг“, на површина од 500 × 200 м се среќаваат фрагменти од куќен лепеж, огништа и фрагменти од керамички садови и камени и коскени орудија. Музејот на Македонија во 1988 година извршил заштитно археолошко ископување.[1]

Наодите се чуваат во Музејот во Гевгелија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 115. ISBN 9989-649-28-6.