Керамичлук (Црничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Керамичлук is located in Македонија
Керамичлук
Местоположба на Керамичлук во Македонија
Местоположба 41°14′30″N 22°39′33″E / 41.24167° СГШ; 22.65917° ИГД / 41.24167; 22.65917Координати: 41°14′30″N 22°39′33″E / 41.24167° СГШ; 22.65917° ИГД / 41.24167; 22.65917
Основни податоци
Место Црничани
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Керамичлукархеолошко наоѓалиште во дојранското село Црничани. Претставува населба од доцноантичко време.

На 500 м северно од селото, на левиот брег на потокот Карабали, во нивата на Р. Павловиќ се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 115. ISBN 9989-649-28-6.