Кула (Нов Дојран)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кула
археолошко наоѓалиште
Кула is located in Македонија
Кула
Местоположба на Кула во Македонија
Местоположба 41°12′53″N 22°41′41″E / 41.21472° N; 22.69472° E / 41.21472; 22.69472Координати: 41°12′53″N 22°41′41″E / 41.21472° N; 22.69472° E / 41.21472; 22.69472
Основни податоци
Место Нов Дојран
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Кулаархеолошко наоѓалиште во дојранското село Нов Дојран. Претставува утврдена населба од римско време.

На висок рид со извонредна положба се гледаат грамади од градежен камен и траса од бедем на помала тврдина. На површината има фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 111. ISBN 9989-649-28-6.