Аниште (Фурка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аниште is located in Македонија
Аниште
Местоположба на Аниште во Македонија
Местоположба 41°15′30″N 22°36′24″E / 41.25833° СГШ; 22.60667° ИГД / 41.25833; 22.60667Координати: 41°15′30″N 22°36′24″E / 41.25833° СГШ; 22.60667° ИГД / 41.25833; 22.60667
Основни податоци
Место Фурка
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Аништеархеолошко наоѓалиште во дојранското село Фурка. На 3 км северозападно од селото, во непосредната близина на асфалтниот пат Валандово-Дојран, во нивата на Р. Ризов се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Откриени се и камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 115, ISBN 9789989101069