Селско Гумно (Црничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селско Гумно
археолошко наоѓалиште
Селско Гумно is located in Македонија
Селско Гумно
Местоположба на Селско Гумно во Македонија
Местоположба 41°14′06″N 22°39′23″E / 41.23500° СГШ; 22.65639° ИГД / 41.23500; 22.65639Координати: 41°14′06″N 22°39′23″E / 41.23500° СГШ; 22.65639° ИГД / 41.23500; 22.65639
Основни податоци
Место Црничани
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Селско Гумноархеолошко наоѓалиште во дојранското село Црничани. Претставува сакрален објект од средниот век.

На југоисточната периферија на селото, кај одрината на Стојан Ѓошев се гледаат грамади од кршен камен и фрагменти од покривни ќерамиди. Според месната традиција, ова место се смета за свето.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 115. ISBN 9989-649-28-6.