Црквиште (Николиќ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°16′31″N 22°44′47″E / 41.27528° СГШ; 22.74639° ИГД / 41.27528; 22.74639Координати: 41°16′31″N 22°44′47″E / 41.27528° СГШ; 22.74639° ИГД / 41.27528; 22.74639
Основни податоци
Место Николиќ
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во дојранското село Николиќ. Претставува старохристијанска базилика.

На северната периферија на селото се гледаат остатоци од базиликална градба од IV-V век, со нартекс и егзонартекс. Се забележуваат траги од олтарната преграда, а зачуван е канцел од мермер. Исто така се откриени и фрагменти од богато орнаментирана архитектонска пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 111. ISBN 9989-649-28-6.