Манастир (средновековна црква и некропола во Нов Дојран)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Не го поистоветувајте со античкото археолошко наоѓалиште во Нов Дојран, Манастир

Манастир is located in Македонија
Манастир
Местоположба на Манастир во Македонија
Местоположба 41°13′14″N 22°42′18″E / 41.22056° СГШ; 22.70500° ИГД / 41.22056; 22.70500Координати: 41°13′14″N 22°42′18″E / 41.22056° СГШ; 22.70500° ИГД / 41.22056; 22.70500
Основни податоци
Место Нов Дојран
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во дојранскиот град Нов Дојран. Во подножјето на активната црква, во 1958 година со ископувањето на Археолошкиот музеј во Скопје биле откриени остатоци од постар црковен објект и некропола. Истражени се 20 гроба со камена конструкција во кој имало наоди карактеристични за IX до X век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 111, ISBN 9789989101069