Чишмица (Црничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чишмица is located in Македонија
Чишмица
Местоположба на Чишмица во Македонија
Местоположба 41°14′30″N 22°38′59″E / 41.24167° СГШ; 22.64972° ИГД / 41.24167; 22.64972Координати: 41°14′30″N 22°38′59″E / 41.24167° СГШ; 22.64972° ИГД / 41.24167; 22.64972
Основни податоци
Место Црничани
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Чишмицаархеолошко наоѓалиште во дојранското село Црничани. Претставува сакрален објект од средниот век.

На 500 м северозападно од селото се наоѓаат грамади од кршен камен и фрагменти од покривни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 115. ISBN 9989-649-28-6.