Манастир (Фурка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир


Местоположба 41°14′24″N 22°38′05″E / 41.24000° СГШ; 22.63472° ИГД / 41.24000; 22.63472Координати: 41°14′24″N 22°38′05″E / 41.24000° СГШ; 22.63472° ИГД / 41.24000; 22.63472
Основни податоци
Место Фурка
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во дојранското село Фурка. Претставува сакрален објект од средниот век.

На 5 км источно од селото, на десниот брег на Камилска Река се гледаат грамади од кршен камен и фрагменти од покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 115. ISBN 9989-649-28-6.