Старо Село (Николиќ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Село is located in Македонија
Старо Село
Местоположба на Старо Село во Македонија
Местоположба 41°16′03″N 22°45′14″E / 41.26750° СГШ; 22.75389° ИГД / 41.26750; 22.75389Координати: 41°16′03″N 22°45′14″E / 41.26750° СГШ; 22.75389° ИГД / 41.26750; 22.75389
Основни податоци
Место Николиќ
Општина Дојран
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во дојранското село Николиќ. На 1 км источно од селото и 500 м западно од границата со денешна Грција се гледаат остатоци од сакрален објект и околу него мала некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 111, ISBN 9789989101069